Tytułowe pytanie wbrew pozorom pojawia się stosunkowo często – nie każdy z nas ma dostęp do sieci gazowej, a nie chce montować tradycyjnego kotła. Możliwości? Są trzy! Kocioł elektryczny, pompa ciepła lub kocioł gazowy + zbiornik z ciekłym gazem LPG. I na tej trzeciej możliwości – często niedocenianej – skupiamy się tym razem. Dlaczego to ciekawe rozwiązanie? Przeczytajcie nasz artykuł!
– Przede wszystkim warto zaznaczyć i wyjaśnić na początku, że to rozwiązanie rozsądne cenowo. Większość osób stara się dostosować inwestycję do możliwości swojego portfela. Mam wrażenie, że wytworzyły się na rynku mylne spostrzeżenia w kontekście gazu LPG – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol.
Kiedy zdecydować się na kocioł gazowy + zbiornik LPG?
To podstawowe i najważniejsze pytanie, by prowadzić dalsze rozważania. Najważniejszym czynnikiem najczęściej jest brak dostępu do sieci gazowej. Ale nawet wtedy, gdy sieć w pobliżu jest, klienci decydują się na kocioł gazowy na LPG. Dlaczego? – Mówimy o sytuacji, gdy łącze jest na tyle daleko od naszego budynku, że koszty związane z podłączeniem robią się naprawdę spore. Wówczas wybór kotła gazowego ze zbiornikiem LPG będzie tańszy – tłumaczy Jerzy Komar. Wiele osób decyduje się również na takie rozwiązanie ze względu na pełną niezależność i… brak dodatkowych opłat. – Płacimy tylko za gaz zużyty . Nie ma kosztów związanych z przesyłem czy innych dodatkowych opłat, które mamy w tradycyjnym modelu – dopowiada właściciel Komarpolu. Równocześnie zbiornik dostosować można do każdego rodzaju domostwa – budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego, ale też obiektów większych – przemysłowych czy hoteli.
Formalności? Przy gazie LPG nie musisz się niczym zajmować…
Podstawowym i naturalnym pierwszym krokiem jest określenie przez nas warunków do montażu zbiornika. – Sprawdzamy, weryfikujemy technicznie, czy zbiornik można na działce zamontować. Musimy bowiem pamiętać, że są szczegółowe wytyczne i przepisy. Ale tym, zajmujemy się dla klienta w pełni – mówi Jerzy Komar. Jeśli inwestycja może być przeprowadzona, całością zajmuje się zespół firmy Komarpol. – Klient czuje się tutaj swobodnie. Nie musi odwiedzać żadnych urzędów, wypełniać stosów dokumentów. Zajmuje się tym nasz zespół, a osoba zlecająca nam wykonanie zadania, tylko potwierdza zgodność wszystkich danych – dodaje. To duża wygoda, ułatwienie i oszczędność czasu dla inwestora.
Jak to działa? Montaż zbiornika LPG
W ogrodzie, na działce zakładany jest odpowiednio dobrany pod względem pojemności zbiornik – podziemny lub naziemny. Wewnątrz budynku montowany jest natomiast połączony z instalacją kocioł gazowy, przystosowany do gazu LPG. Co warte podkreślenia, to bardziej kaloryczny gaz w stosunku do gazu sieciowego, daje nam więc większe możliwości względem jego wykorzystania i niezależność energetyczną – Rachunek ekonomiczny jest w tym przypadku prosty. Większa kaloryczność to więcej ciepła, a cena pozostaje ta sama. Metr sześcienny gazu LPG ma więcej kalorii niż gaz ziemny – obrazuje szef Komarpolu.
Zalety rozwiązania kotła gazowego ze zbiornikiem na gaz LPG
To przede wszystkim bezobsługowość ,wygoda w użytkowaniu, niezależność energetyczna czy możliwość rozliczania z odczytu gazomierza przy własności zbiornika dostawcy. Zbiornik tankowany jest jeden raz na przestrzeni 12 miesięcy. Nie uzupełniamy gazu „na sezon”, a właśnie tylko raz do roku. Jego wielkość dobierana jest oczywiście na podstawie wyliczeń względem wielkości budynku i zapotrzebowania na zużycie gazu. W trakcie instalacji, nasi specjaliści dostosowują parametry kotła, przygotowują go do pracy. Użytkownicy korzystają następnie z prostego i łatwego w obsłudze sterownika, decydując o aktualnej temperaturze w swoim domu lub mieszkaniu poprzez „kliknięcie”. Warto równocześnie podkreślić, że koszty eksploatacyjne są niższe niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania, czyli gazu sieciowego. Równocześnie klient nie musi decydować się na zakup zbiornika. Mamy możliwość dzierżawy. – Wynajem zbiornika to też ciekawa opcja, tymczasem nie zmienia znacząco kosztów. Inaczej rozliczamy się tylko za gaz. Jeśli mamy swój zbiornik, płacimy za jego napełnienie od razu. Jeśli zbiornik dzierżawimy, płacimy tylko za wykorzystany gaz. Nie wiąże się to jednak np. z opłatami przesyłowymi, jak w przypadku tradycyjnej sieci – tłumaczy Jerzy Komar.
Jak sprawdzić czy zbiornik na LPG to rozwiązanie korzystne dla mnie?
Jeśli zainteresował cię nasz artykuł, w najbliższym czasie planujesz inwestycję związane z budową nowego domu, remontem instalacji grzewczej lub po prostu chcesz wreszcie zapomnieć, co to kotłownia –odezwij się do nas!
Zadzwoń – 602-556-536, lub napisz maila: sprzedaz@komarpol.pl
Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia postaramy się podpowiedzieć, czy montaż zbiornika LPG przy Twoim domu będzie rozwiązaniem korzystnym.
Na stałe jesteśmy w Bielsku-Białej przy ulicy Aleja Generała Andersa 14, w naszym salonie obejrzeć możesz kotły gazowe, pelletowe czy pompy ciepła. Podpowiadamy takie rozwiązania, by zmodernizować kotłownię optymalnie.