Pompa ciepła to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie związane z ogrzewaniem, ciepłą wodą użytkową, ale też chłodzeniem domów czy mieszkań. Czy to jednak zawsze dobre rozwiązanie? Jak na montaż pompy ciepła powinniśmy spoglądać przez pryzmat posiadanej instalacji i grzejników? Odpowiadamy w naszym kolejnym blogowym wpisie.
Z grzejnikami (raczej) nie ma problemów – dobieramy pompę ciepła
Okazuje się, że zdecydowana większość grzejników – nowych, starszych, montowanych kilka lub kilkanaście lat temu lub nawet żeliwnych może swobodnie „współpracować” z pompą ciepła. – Jeśli mamy starsze grzejniki czy instalację nie powinniśmy myśleć, że pompa ciepła nie jest dla nas. Wręcz przeciwnie, dobrze dobrane urządzenie do posiadanej instalacji i grzejników w budynku pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych pomp ciepła budowanych dla naszego klimatu – podkreśla Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. To m.in. ze względu na możliwość wyboru pompy nisko, średnio lub wysokotemperaturowej.
Czy moje grzejniki są dobre do pompy ciepła?
Z takim pytaniem często spotykamy się, gdy klienci analizują inwestycję w pompę ciepła. – Bardzo rzadko zdarza się, by trzeba było wymieniać całą instalację – podkreśla szef Komarpolu. – W praktyce, w zdecydowanej większości budynków posiadana instalacja jest w pełni wystarczająca do montażu nowoczesnego źródła ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. Zdarza się, że potrzeba niewielkiej modernizacji, drobnych korekt – kontynuuje. Taka decyzja zawsze zapada jednak po wizycie specjalistów Komarpolu w danym obiekcie. – Musimy szczegółowo ocenić możliwości w kontekście danej instalacji, grzejników i wszystkich składowych elementów instalacji grzewczej, które mają wpływ na wykorzystanie ciepła wytwarzanego za pomocą pompy ciepła. Po wstępnej wycenie, może nastąpić więc korekta, rzecz jasna z docelową korzyścią dla klienta – tłumaczy Jerzy Komar.
Marka swoje, geografia swoje – co producenci pomp ciepła mają do strefy klimatycznej?
Na tak zadane pytanie odpowiedzieć trzeba krótko i zwięźle – BARDZO DUŻO! Optymalne wykorzystanie pompy ciepła to odpowiedni dobór urządzenia ze względu na szerokość geograficzną czyli panujący klimat i średnie temperatury w danym miejscu. Okazuje się, że zdarzają się sytuacje, gdy bardzo znane marki nie mają dostosowanych urządzeń do montażu w naszym kraju. – Finalnie traci na tym właściciel pompy. Co z tego, że mam „Mercedesa” w ogrodzie, jeśli nie mogę nim jeździć? – obrazowo przedstawia sytuację Jerzy Komar. Tymczasem urządzenie powinno posiadać odpowiednie parametry, by optymalnie wykorzystywać jego przeznaczenie i w pełni cieszyć się nowoczesnym źródłem ogrzewania.
Montaż pompy ciepła, modernizacja i dofinansowania
Liczba mnoga w przypadku dofinansowań nie jest w tym miejscu przypadkiem. Dostępne mamy m.in. programy dotacyjne w danych gminach, miastach czy program Czyste Powietrze. W wielu przypadkach możemy je łączyć, co więcej otrzymując osobne dofinansowanie na zakup i montaż urządzenia, ale też dodatkowo np. na modernizację związaną z instalacją CO, CWU – w tym na wspominane w naszym artykule grzejniki lub elementy CWU. Efekt? To od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dodatkowego wsparcia! – Jeśli wiemy, jak skorzystać z danego programu, modernizacja ogrzewania może być dla nas bardzo korzystna. Nasi specjaliści zajmujący się pozyskiwaniem dofinansowań podpowiadają klientom, jakie rozwiązania zastosować, by otrzymać możliwie wysokie wsparcie w ramach dotacji – tłumaczy Jerzy Komar.
Pierwszy etap, poznaj pompę ciepła dla Twojego domu!
Jak zacząć analizę względem montażu pompy ciepła? Polecamy specjalnie przygotowany konfigurator dla pomp ciepła, na podstawie którego otrzymać możemy wstępną analizę i wycenę!
SPRAWDŹ TERAZ -> www.komarpol.pl/konfigurator-pomp-ciepla/
A jeśli macie inne pytanie, jesteśmy dla Was stale dostępni:
Telefon: 602-556-536
E-mail: jerzy.komar@komarpol.pl