O tym, że każdy samochód wymaga przeglądu, a klocki hamulcowe wymiany – pamiętamy zawsze. Gdy przychodzi nam jednak na myśl ogrzewanie domu lub mieszkania, niekoniecznie skojarzenie względem potrzebnego „przeglądu” jest tak jednoznaczne. A zamiast regularnej konserwacji instalacji grzewczej, często pojawiają się… awarie. O czym więc pamiętać, by do nich nie dochodziło? Co robić, gdy mamy wątpliwości? O tym szerzej w naszym wpisie dotyczącym problematyki awaryjności systemów grzewczych w okresie zimowym na kotłach gazowych, węglowych czy pelletowych, na drewno, elektrycznych jak i pompach ciepła lub mieszanych.
– Przede wszystkim powinniśmy nauczyć się, że przegląd instalacji grzewczej przez specjalistę powinien zostać zrealizowany przynajmniej raz w roku. Chodzi o nasze bezpieczeństwo, komfort, ale też finanse. Niewydajnie pracująca instalacja grzewcza wraz z urządzeniami to przecież niepotrzebnie wyższe rachunki – zaznacza Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol.
Konserwacja systemu grzewczego – dlaczego to ważne?
Przede wszystkim to kwestie związane z naszym bezpieczeństwem. Awaria na instalacji grzewczej obsługiwana przez kocioł gazowy, węglowy czy pelletowy, elektryczny lub pompę ciepła – może doprowadzić nawet do tragedii. Pożaru, zaczadzenia, wybuchu, porażeniem prądem. – I nie chodzi o to, by kogokolwiek straszyć, ale by mieć świadomość, że odpowiednie zadbanie o wszystkie urządzenia instalacji grzewczej ma bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu – klaruje Jerzy Komar. Umawiając się raz do roku ze specjalistą, który dokona przeglądu poprawności pracy instalacji grzewczej wraz z urządzeniami, mamy więc pewność względem jego sprawności. Gdybyśmy w samochodzie klocki hamulcowe sprawdzali raz na 5 lat, zapewne byłoby bardzo niebezpiecznie. – I tak też elementów instalacji grzewczej nie pozostawiamy bez opieki. Wizyta, konserwacja, spokojny sen – uśmiecha się szef Komarpolu.
Awaria systemu grzewczego w zimie – najczęstsze usterki
Co jednak, gdy do awarii naszego systemu grzewczego już doszło? Może bowiem zdarzyć się, że urządzenia w instalacji nieodpowiednio pracują. Słychać np. szumy, stuki, bulgotanie, niższa temperatura w pomieszczeniach, niższa temperatura wody, większe zużycie gazu, prądu lub jakikolwiek dyskomfort grzewczy. – To oczywiście najczęściej występujące problemy pracujących instalacji grzewczych, ale mogą zdarzać się też inne, które trudno dostrzec niedoświadczonym okiem. A w dalszej perspektywie prowadzą do poważnych awarii – przekonuje Jerzy Komar. Problemy bywają więc różne – z elementami instalacji grzewczych, ogrzewania podłogowego czy grzejnikami. Często pojawiają się, gdy urządzenia powinny być najbardziej użyteczne, a więc przy minusowych temperaturach zewnętrznych.
Co zrobić z awarią systemu grzewczego?
– W jakimkolwiek wątpliwym przypadku warto poprosić o wsparcie specjalistów, by dokładnie zweryfikować przyczynę problemu i wyeliminować go. I nie rzecz w doraźnym działaniu, a dokładnie rozpoznanej przyczynie – przekonuje Jerzy Komar. Warto zwracać uwagę nawet na drobne problemy. Wadliwie pracująca instalacja prowadzi do podniesienia kosztów eksploatacyjnych, może prowadzić również do dużych strat materialnych oraz stresu użytkowników. – Nie warto czekać, warto sprawdzać i konserwować urządzenia grzewcze, a jeśli trzeba to naprawiać z pomocą fachowców – mówi właściciel Komarpolu z Bielska-Białej.
Jeśli masz wrażenie, że Twój system grzewczy wraz z urządzeniami nie działa poprawnie – skonsultuj się z nami. – W Komarpolu umożliwiamy szybką konsultację telefoniczną, a następnie wsparcie fachowca na miejscu. Obsługujemy klientów w powiecie bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim, oświęcimskim, wadowickim , żywieckim czy suskim – wylicza Jerzy Komar.
Pomoc techniczna – instalacje grzewcze na pompach ciepła, kotłach gazowych, pelletowych, węglowych, elektrycznych, i na drewno.
tel.: +48 519-178-038
tel.: +48 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl