Przejdź do treści

Komarpol

Pompa ciepła – najczęstsze pytania

  • przez

Niższe rachunki, ogrzewanie w zimie i chłodzenie w lecie – czyli inwestycja w pompę ciepła. Popularność tego rodzaju źródła ogrzewania domów i mieszkań sprawia, że pojawia się wiele pytań. Zebraliśmy 10 najczęściej pojawiających się i rozwiewamy wątpliwości!

O co pytają inni klienci? Co powinieneś wiedzieć? Zapraszamy na 10 pytań dotyczących pomp ciepła.

1. Co zainstalować pierwsze – pompę ciepła czy fotowoltaikę?

Najbardziej optymalne rozwiązanie to wpierw montaż pompy ciepła, a następnie fotowoltaiki. – Pompa ciepła daje nam oszczędności od pierwszego dnia użytkowania – podkreśla Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej. Musimy pamiętać, że pompa ciepła to źródło ciepła, a fotowoltaika to źródło energii. – Natomiast jeśli mamy środki i możliwości, równoczesny montaż obu rozwiązań również będzie bardzo dobry – dodaje szef Komarpolu. Pisaliśmy więcej o tym w naszym artykule -> www.komarpol.pl/2022/03/01/pompa-ciepla-i-fotowoltaika-co-pierwsze/

2. Na jaką pompę ciepła w Bielsku-Białej i okolicach najlepiej jest się zdecydować?

Najczęściej stosowaną pompą ciepłą w naszych okolicach – Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i innych miejscowościach regionu jest pompa ciepła typu monoblok. – To rzecz jasna poprzedzone wszystko szczegółową analizą i bilansem energetycznym budynków – mówi Jerzy Komar. To najprostsze i równocześnie najbardziej optymalne rozwiązanie. Pompa ciepła współczynnik energii ma na poziomie blisko 5 kilowatów, czyli z jednego kilowata energii elektrycznej uzyskujemy 5 kilowatów energii ciepła, co daje bardzo duży uzysk ciepła. Jest najtańszym źródłem ciepła, tańszym niż kotły węglowe, gazowe, pelletowe i elektryczne. – W tym wypadku nie ma też żadnych kłopotów z F-gazami, które pojawiają się w  pompach ciepła typu split, a są na cenzurowanym ze względu na ogólnie monitorowaną emisję gazów cieplarnianych – tłumaczy Jerzy Komar.

3. Z jakich elementów składa się pompa ciepła?

Wszystko zależy od jej rodzaju. Najczęściej to jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, moduł hydrauliczny. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie mamy tylko jednostkę zewnętrzną, możliwym wyposażeniem jest też zbiornik na wodę. – Wspominane pompy ciepła typu monoblok nie mające  modułów wewnętrznych są tańsze, lecz słabo sterowalne – tłumaczy nasz szef. Jak dobrać pompę ciepła? Na to pytanie odpowiadamy po szczegółowej analizie, wykonać możecie ją wspólnie z nami korzystając z pomocy specjalnie przygotowanego KOFIGURATORA POMP CIEPŁA -> www.komarpol.pl/konfigurator-pomp-ciepla/

4. Mamy już fotowolatikę – czy warto zamontować pompę ciepła?

Zdecydowanie! – Klienci często zgłaszają się do nas mając nadprodukcję prądu, który nie jest odbierany przez sieć, bo nie ma dużego poboru, a większość sąsiadów też „chce sprzedać” prąd do sieci – mówi Jerzy Komar. Skorzystać możemy np. z pompy ciepła powietrze-woda – do ogrzewania CO oraz CWU i chłodzenia, ale możemy również zamontować urządzenie dedykowane tylko i wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. – Najbardziej optymalne są pompy ciepła do ogrzewania CO i CWU, bo w lecie możemy również wykorzystać je do chłodzenia pomieszczeń – dodaje nasz szef. Więcej o chłodzeniu za pomocą pomp ciepła pisaliśmy w tym tekście -> www.komarpol.pl/2020/07/31/naturalny-chlod-nizsze-rachunki/

5. Kiedy zrobić pompę ciepła?

Przed fotowolataiką – o czym napisaliśmy więcej w pytaniu 1, a gdy odniesiemy pytanie do okresu – w dowolnym momencie. Wiosna, lato, jesień, zima – w każdym momencie możemy montować urządzenie. Okres roku nie ma znaczenia, warto jednak pamiętać, by nie działać pochopnie. Szczegółowa analiza, dobór odpowiedniego rozwiązania – w ten sposób powinna przebiegać nasza inwestycja w pompę ciepła. – Pośpiech nie jest wskazany. Szczególnie wtedy, gdy ktoś próbuje nas namówić na konkretne urządzenie, bo jest dostępne w sprzedaży. Pamiętajmy, że urządzenie dopasowujemy do budynku indywidualnie, więc jeśli na nasz egzemplarz musimy zaczekać, powinniśmy to zrobić – przekonuje Jerzy Komar.

6. Skąd wziąć pieniądze na pompę ciepła? Dofinansowanie na pompę ciepła Bielsko-Biała?

Niezależnie od faktu, jakimi środkami w danym momencie dysponujemy na inwestycję, możemy skorzystać ze wsparcia zewnętrznego. Dofinansowania na pompę ciepła Bielsko-Biała przyznaje np. w formie specjalnych programów miejskich – jeden z nich, dodatkowy (uruchomiony końcem lipca 2022 roku – szczegóły tel. Urząd Miasta Bielsko Biała), to możliwość otrzymania nawet 22 tysięcy złotych! A to nie wszystko, bo często programy dotacyjne łączą się. Mamy więc jeszcze programy Czyste Powietrze, Moje Ciepło, a także inne rozwiązania dostępne w gminach naszego regionu. Mowa więc nie tylko o Bielsku-Białej. Co ważne, w Komarpolu skorzystać możecie ze wsparcia naszych specjalistów zajmujących się dokumentacjami i wnioskami – tel. 602-556-536.

7. Czy pompa ciepła to duże oszczędności?

Przed zawirowaniami związanymi z cenami energii, które rozpoczęły się w 2022 roku, odpowiedź brzmiałaby duże. Obecnie jednak to BARDZO DUŻE OSZCZĘDNOŚCI! Rachunki za prąd są blisko połowę niższe niż koszt węgla, mamy duży komfort użytkowania, wszak… nie robimy przy urządzeniu dosłownie nic. To równocześnie znacznie niższe koszty eksploatacyjne. Pozostaje również aspekt ekologiczny – w tym wypadku mocno dbamy o środowisko. – Skupiając się jednak stricte na kosztach, oszczędności są naprawdę spore. Jakie dokładnie? Możemy to obliczyć znając szczegóły danego budynku. Warto skorzystać z naszego konfiguratora lub odezwać się do nas telefonicznie lub mailowo, by dowiedzieć się więcej – mówi Jerzy Komar.

8. Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Średnia żywotność urządzenia typu powietrze-woda to około 35 lat! Dla porównania nowy kocioł gazowy to żywotność na poziomie 15 lat. Z perspektywy kosztów związanych z inwestycją znów zyskujemy dodatkowo. – Oczywiście mówimy o urządzeniach sprawdzonych, z którymi mamy styczność na co dzień. To ważne, by mieć świadomość, że nie każdy producent jest obecnie w stanie przygotować pompę ciepła mającą aż tak długą żywotność. I nie chodzi w żaden sposób o przechwalanie się, a po prostu świadomość względem różnych urządzeń – klaruje właściciel Komarpolu.

9. Jakie jest zużycie energii w pompie ciepła?

To zależy – lakonicznie stwierdza Jerzy Komar. Dlaczego? – Wszystko zależy od wybranej mocy urządzenia, potrzeb danego budynku i mieszkańców, dostępnej instalacji. Ale wysoki współczynnik uzysku ciepła sprawia, że w stosunku do innych urządzeń – np. kotła węglowego, gazowego, grzałki – jest to rozwiązanie najbardziej optymalne. Pompa ciepła zużyje najmniej energii – tłumaczy szef Komarpolu. Rzecz jasna również w tym przypadku możliwe są wyliczenia i dokładna ocena, którą przeprowadzić można po wykonaniu bilansu energetycznego.

10. Czy pompa ciepła to klimatyzator?

Sama w sobie pompa ciepła klimatyzatorem nie jest, ale funkcjonuje na identycznej zasadzie, jak lodówka. Możemy więc za pomocą pomp ciepła chłodzić nasze pomieszczenia, uzyskując efekt jak z klimatyzacji, a przy tym zużycie prądu będzie niższe. Gdy dołożymy jeszcze aspekt niezmienionego powietrza – klimatyzacja mocno je wysusza, a w przypadku pompy ciepła nie mamy takiego zjawiska, chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła wydaje się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Więcej pisaliśmy o tym w naszym artykule wspominanym również w punkcie 4, gdzie odsyłamy raz jeszcze -> www.komarpol.pl/2020/07/31/naturalny-chlod-nizsze-rachunki/

Masz inne pytania związane z pompami ciepła? Analizujesz możliwość montażu urządzenia w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych dofinansowaniach?

Odezwij się do nas!
jerzy.komar@komarpol.pl
tel. 602-556-536

sprzedaz@komarpol.pl
tel. 519-178-038

Odwiedź nas w Bielsku-Białej! Centrum Technik Grzewczych Komarpol, ul. Aleja Generała Andersa 14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button