Przechodzenie na ogrzewanie gazowe lub pelletowe to dziś rozwiązanie najczęściej zalecane, gdy podejmujemy temat powietrza, a więc troski o jego jak najlepszy stan, czy efektywnej walki ze smogiem. A co w takim razie z ekogroszkiem? Czy należy się z nim definitywnie „rozstać”?
Choć z pozoru dla mniej wtajemniczonych i przy wszechobecnej „nagonce” odpowiedź mogłaby wydawać się prosta, to jednak byłoby to zbyt daleko idące uproszczenie. O ekogroszku możemy bowiem rozmawiać także dostrzegając pozytywne aspekty jego stosowania w domowych paleniskach. Ekogroszek jako paliwo do kotłów 5 klasy z ecodesignem oceniamy też na plus. Jak to możliwe, że ekogroszku nie należy się jednak bać?
– Z reguły i można powiedzieć dla zasady doradza się montaż kotłów gazowych lub pelletowych. Klient powinien natomiast mieć świadomość, że taka inwestycja „na siłę” nie ma większego sensu – twierdzi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych KOMARPOL w Bielsku-Białej.
Gaz i pellet to zatem priorytet. Pełna zgoda. Ale idąc za powszechnym porzekadłem – i od tej reguły są wyjątki.
JEŚLI TWÓJ DOM/MIESZKANIE JEST ZIMNE I NIEDOSTATECZNIE DOCIEPLONE, A O KOSZTACH TERMOMODERNIZACJI NIE CHCESZ SŁYSZEĆ, TO POWAŻNIE ZASTANÓW SIĘ NAD PLANOWANĄ INWESTYCJĄ.
Źródłem wiedzy w takim przypadku, choć pomocny, nie powinien być Internet. Na informacje „fejkowe”, a czasem nawet celowo wprowadzające w błąd, z łatwością można natrafić. Tylko fachowcy z doświadczeniem – co ważne na podstawie wizji lokalnej danego budynku – są w stanie stwierdzić, jakie w danej sytuacji rozwiązanie jest najkorzystniejsze.
I tu przechodzimy do ekogroszku, który – jak było wspomniane powyżej – ma swoje plusy. I bez głębszego zastanawiania jest ich… całkiem sporo:
+ kocioł na ekogroszek 5 klasy z ecodesignem – gdy nie stać Cię na kompleksowe ocieplenie budynku,
+ w przypadku kotłów najnowszej generacji – spala się stosunkowo mało ekogroszku,
+ ogrzewanie ekogroszkiem – nie wymaga gruntownej zmiany kanału dymnego, a jedynie sprawdzenia i ewentualnie niewielkiej modernizacji komina,
+ ekogroszek jako opał zachowuje bardzo dużą dostępność na rynku krajowym, jest opałem bezpiecznym , wygodnym w użyciu zwłaszcza przy uwzględnieniu rządowych inicjatyw w zakresie utrzymywania i modernizacji kopalń,
+ ekogroszek pozostaje bezkonkurencyjny pod względem ceny, możliwości regulacji procesu spalania i obsługi automatycznych kotłów.
Warunek pozostania przy ekogroszku jednak też istnieje. To użytkowanie KOTŁÓW 5 KLASY Z ECODESIGNEM, w przypadku których mówimy już o nowoczesności, bo np.:
– nie posiadają zawleczek, lecz sprzęgło, które automatycznie odblokowuje podajnik,
– są wyposażone w system samoregulacji procesów spalania
– automatycznie sterują parametrami technicznymi przy zmianie paliw
– nie wymagają przestawiania parametrów
– przy odpowiedniej armaturze samodzielnie i precyzyjnie regulują temperaturę wody i ogrzewanych pomieszczeń
– spalają nieduże ilości ekogroszku
Podejmując cały wątek z ekogroszkiem trzeba również pamiętać o ważnych datach, które wynikają z wprowadzonej 1 września 2017 roku tzw. Uchwały Antysmogowej dla Województwa Śląskiego.
DO KOŃCA 2021 R. – obowiązkowa wymiana kotłów ponad 10-letnich, które nie spełniają dopuszczalnych norm emisyjnych.
DO KOŃCA 2023 R. – obowiązkowa wymiana kotłów w przedziale od 5 do 10 lat, które nie spełniają dopuszczalnych norm emisyjnych.
DO KOŃCA 2025 R. – obowiązkowa wymiana kotłów 5-letnich lub nowszych, które nie spełniają dopuszczalnych norm emisyjnych.
DO KOŃCA 2027 R. – obowiązkowa wymiana wszystkich kotłów 3 i 4 klasy.
PS. Potrzebujesz więcej informacji? Podoba Ci się właśnie taka forma porad? Jeśli tak – polub nas na Facebooku i… bądź na bieżąco!
– – – – –
Centrum Technik Grzewczych KOMARPOL (Al. Gen. Andersa 14 w Bielsku-Białej) zajmuje się modernizacjami kotłowni zapewniających wytwarzanie ciepła przyjaznego dla środowiska i atmosfery. Firma z ponad 40-letnim doświadczeniem na rynku może poszczycić się już ponad 80 tys. przeprowadzonych modernizacji kotłowni z uwzględnieniem ekologicznych źródeł ciepła.