Najbardziej efektywne i ekologiczne – takimi określane są pompy ciepła względem ogrzewania budynków i wody użytkowej. Czy warto wobec tego zainwestować w ten system ogrzewania swojego budynku?
Pompy ciepła, czyli energia z otoczenia
Urządzenia skonstruowane zostały w ten sposób, by
wykorzystywać tzw. dolne źródła ciepła:
– energię słoneczną zgromadzoną w ziemi i ciepło wnętrza ziemi
– energię słoneczną zgromadzoną w wodach gruntowych lub otwartych
– energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym
– energię geotermalnym w postaci wody z wnętrza ziemi
Co w tym miejscu najistotniejsze – aspekt ekologiczny jest niepodważalny. W przeciwieństwie do paliw stałych – gazu czy węgla – „dolne źródła ciepła” dostępne są dla nas w nieograniczonej ilości i… darmowe! – Ogrzewamy budynek w sposób oszczędny i przyjazny środowisku. A chyba wszyscy mamy już dość zimowych dni, kiedy smog obecny jest niemalże wszędzie – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.
Bez gazu, bez węgla, bez oleju – pompa ciepła to ekologia, czystość i mniejsze koszty
Paliwa kopalniane – w tym np. gaz, wykorzystywane są obecnie w wielu miejscach, zapotrzebowanie wzrasta, zaś zasoby maleją. W przypadku pompy ciepła korzystamy ze wspomnianych, odnawialnych źródeł energii. W przypadku tradycyjnych rozwiązań – gazu, węgla czy oleju – emitowane są również do atmosfery duże ilości dwutlenku siarki, tlenków azotu, sadzy oraz innych szkodliwych substancji. Dwutlenek węgla powstaje również w procesie spalania gazu, pompa ciepła nie emituje go natomiast WCALE.
Równocześnie mamy mniejsze koszty eksploatacyjne czy konserwacyjne urządzenia. – Nie ma potrzeby, by budować komin spalinowy, wentylacyjny, tworzyć przyłącze gazowe czy montować zbiornik na olej opałowy lub propan. Pompy ciepła to jedno z najbardziej niezawodnych i najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych dostępnych na runku, pod warunkiem, że urządzenie jest wyprodukowane przez renomowanego producenta – tłumaczy właściciel Komarpolu.
Ciche, bezobsługowe – pompa ciepła jest łatwa w użytkowaniu i bezpieczna!
Pompy ciepła są urządzeniami, które pracują automatycznie, nie wymagają konserwacji, ponadto są również ciche (markowe). – Nie potrzebujemy serwisu, kominiarza czy miejsca, w którym byłby składowany opał. Mamy przysłowiowy „święty spokój” – uśmiecha się Jerzy Komar. Składowanie opału – jak np. w przypadku węgla, nie jest więc konieczne, a w budynku zyskać możemy dzięki temu dodatkową przestrzeń. Równocześnie urządzenia określane są mianem bardzo bezpiecznych. – W przypadku gazu czy oleju, mamy np. ryzyko ulatniania się paliwa. Tutaj tego zagrożenia nie ma, pompy nie wytwarzają żadnych płomieni. M.in. z tego względu określane są jako jedne z najbardziej bezpiecznych – podkreśla szef Komarpolu.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją związaną z pompą ciepła, powyższe argumenty to nie wszystkie, na które warto zwrócić uwagę. Co jeszcze? Przeczytajcie nasz artykuł o możliwości wykorzystywania pompy ciepła jako… chłodzenie! Dostępny tutaj -> www.komarpol.pl/2020/07/31/naturalny-chlod-nizsze-rachunki/
A jeśli macie pytania bądź wątpliwości, zachęcamy do odwiedzin naszego salonu firmowego w Bielsku-Białej przy ulicy Generała Andersa 14 (w pobliżu Gemini Park) lub kontaktu telefonicznego – 602-556-536, bądź mailowego – handlowy@komarpol.pl