Inwestycja związana z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi określana jest jako „związek idealny”. Na co jednak powinniśmy zdecydować się jako pierwsze? Odpowiedź jest prosta! Szczegóły w naszym najnowszym artykule.
Pompa ciepła daje oszczędności od razu!
– Na pytanie „co pierwsze?” zawszeodpowiadamy pompa ciepła – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. Decydując się na inwestycje związane z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi musimy pamiętać o podstawowym podziale – pompa ciepła jest źródłem ciepła, fotowoltaika źródłem energii.Pompa ciepła obniża nam więc rachunki związane z ogrzewaniem od pierwszego dnia użytkowania, wytwarzając dla nas ciepło na ogrzewanie domu lub mieszkania oraz ciepłej wody użytkowej. – I dopiero w następnym kroku warto pomyśleć o panelach, z których energia może być wykorzystana na pracę pompy. Chyba, że możemy pozwolić sobie na równoczesny montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych – tłumaczy szef Komarpolu.
Program Czyste Powietrze a pompy ciepła i fotowoltaika
Drugim z ważnych aspektów jest możliwość wykorzystania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze lub innych dostępnych w danym miejscu zamieszkania. Te przyznawane są w ramach działań związanych ze źródłami ciepła. – A sama w sobie fotowoltaika nie jest źródłem ciepła. Dofinasowanie do fotowoltaiki możemy otrzymać wówczas, gdy rozszerzamy nasz „zestaw”, dołączając panele do pompy ciepła. Odwrotnie nie możemy liczyć na dotację. A istotnie, warto z dodatkowego wsparcia finansowego skorzystać – opowiada Jerzy Komar. Rzecz jasna korzystając z programu możemy wybrać pompę ciepła, ale może być to także kocioł elektryczny lub tradycyjne urządzenia – kotły gazowe, pelletowe czy węglowe 5 klasy. – Jeśli mowa jednak o docelowym wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, wówczas warto rozważyć przede wszystkim pompę ciepła – dodaje.
Wydajne pompy ciepła, niewiedza klientów…
Reasumując odpowiedź w dwóch pierwszych akapitach: pompa ciepła pierwsza – oszczędności „od zaraz” oraz możliwość otrzymania dofinansowania. Co jednak, jeśli już posiadamy panele fotowoltaiczne? – Wtedy pompa ciepła też jest rozwiązaniem najlepszym – stanowczo stwierdza Jerzy Komar. To ze względu na wydajność tych urządzeń – pompa ciepła 1 kilowat energii zamienia na 4 kilowaty ciepła. Równocześnie wytwarza ciepło wtedy, gdy energia istotnie jest potrzebna. To nawiązanie do popularnych w ostatnim czasie na rynku grzałek wraz z buforami. – Warto czytać, sprawdzać, dopytywać. Niestety wiele osób daje się nabrać i montuje urządzenie, które nie ma nic wspólnego z ekonomią oraz przydatnymi rozwiązaniami grzewczymi. Należy zwrócić uwagę czy propozycja modernizacji systemu grzewczego nie „opiera się” na rozwiązaniu technicznym – tj. grzałki, bufory, II taryfa – mówi szef Komarpolu. Warto być więc czujnym i każdą ofertę szczegółowo zweryfikować czy porównać z innym dostawcą. – W przypadku wątpliwości, podpowiemy – dodaje Jerzy Komar.
Zweryfikuj pompę ciepła
Jaką pompę ciepła wybrać? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze? Na te pytania odpowiadamy klientom decydującym się na skorzystanie z naszego konfiguratora pomp ciepła lub kontaktującym się z nami telefonicznie czy osobiście w salonie Komarpolu w Bielsku-Białej przy ulicy Aleja Generała Andersa 14.
SPRAWDŹ TERAZ
Konfigurator: http://www.bit.ly/KOMARPOL_POMPY_CIEPLA
Telefon: 602-556-536
E-mail: jerzy.komar@komarpol.pl