Styczeń w naszym kraju – szczególnie w Beskidach – to najczęściej minusowe temperatury, czy pojawiający się śnieg. Jak w takich warunkach pracuje pompa ciepła? O czym powinniśmy pamiętać, by nasze rachunki były odpowiednio niskie? Odpowiadamy w naszym artykule!
A jeśli Twoja pompa ciepła zamontowana została w 2022 roku, tym bardziej powinieneś zapoznać się z treścią tego artykułu. – Nikt z nas nie lubi przepłacać, a po ostatnich mrozach telefony rozdzwoniły się. I na wstępie tylko podkreślę, że nie od klientów, którym to my montowaliśmy pompy ciepła – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej. Jaki jest więc problem z pompami ciepła montowanymi w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu czy okolicach?
Pompa ciepła zimą – obserwacja, zużycie prądu
Nieodpowiednią pracę pompy ciepła zaobserwować możemy stosunkowo szybko. Współczynnik produkcji ciepła dla pompy ciepła wynosi najczęściej 4 kilowaty ciepła z 1 kilowata prądu, natomiast w przypadku, gdy za pompę zaczyna pracować grzałka – wówczas z 1 kilowata prądu otrzymujemy raptem 0,7 kilowata ciepła. – Koniecznie obserwujmy i sprawdzajmy. Może okazać się, że brakuje np. sterownika, może okazać się, że urządzenie nie zostało odpowiednio dobrane. Mówiąc wprost – ktoś pomylił się w swoich analizach i obliczeniach – tłumaczy Jerzy Komar. Jeśli zużycie prądu wzrasta gwałtownie, szczególnie w okresie gdy temperatura spada poniżej zera, istnieje spore prawdopodobieństwo, że sytuacji można było uniknąć. Pojawia się więc pytanie – co zrobić z tym faktem? – Trzeba zobaczyć na miejscu, co da się zrobić. Ale w większości przypadków – porównując do lekarza – można powiedzieć, że „podleczymy” instalacje, by pompa pracowała bardziej optymalnie – przekonuje szef Komarpolu.
Pompa ciepła – wsparcie kotła gazowego lub innego źródła ogrzewania
Jeśli wiemy, że wydajność naszej pompy ciepła spada poprzez niskie temperatury, lepiej skorzystać ze wsparcia drugiego/innego źródła ogrzewania, aniżeli pracy grzałki. – Podkreślamy cały czas, że grzałka jest elementem tylko wspierającym, nie powinna w danym momencie stać się głównym elementem odpowiadającym za produkcję ciepła. Jeśli zakres pracy pompy poprzez temperatury jest ograniczony, a posiadamy np. kocioł gazowy lub elektryczny, powinniśmy od razu „dać odpocząć pompie”, a w tym czasie wspomóc się innym źródłem ogrzewania. Tak, by nasze rachunki były optymalne – analizuje Jerzy Komar. – Ale jeśli do takiej sytuacji dochodzi, gdy temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza lub poniżej, urządzenie najprawdopodobniej zostało źle dobrane lub źle zamontowane – dodaje. Co jednak najważniejsze, tracić pieniędzy nie musimy. I to nawet, jeśli nie posiadamy innego źródła ogrzewania. Można bowiem zastosować dodatkowe rozwiązanie, która może usprawnić działanie pompy. – Ale to wymaga wizyty naszego specjalisty, bo zobaczyć całą instalację i ocenić możliwe dodatkowe rozwiązania – mówi Jerzy Komar.
Zamarznięta woda wokół pompy ciepła, urządzenie zasypane śniegiem
„Przed pompą ciepła pojawiła się zamarznięta kałuża, czy wszystko jest w porządku z moim urządzeniem?” – to tylko jedno z kilku pytań od osób, które „spędzają” ze swoją pompą ciepłą pierwszą zimę. – Nic się nie dzieje, wszystko jest w porządku. To naturalne zjawisko – podkreśla Jerzy Komar. Zamarznięta kałuża przed lub wokół pompy to nic innego, niż skroplona para wodna wydobywająca się z urządzenia, a z racji niskiej temperatury w następstwie zamrożona. Obserwując jednak pompę ciepła, powinniśmy zwracać uwagę, czy po opadach śniegu lub zawiejach, urządzenie nie jest zasypane. Może utrudniać to przepływ powietrza dla pompy ciepła, toteż na ten aspekt warto zwrócić uwagę. – W ostatnich latach zimy są łagodniejsze, ale choćby ostatnie tygodnie pokazały, że momentami zima potrafi zaatakować. Wystarczy jednak tylko odśnieżyć i to jedyne nasze zadanie – zaznacza szef Komarpolu.
Odpowiednia praca pompy ciepła zimą – oszczędne ogrzewanie Komarpol
Jeśli masz więc wątpliwości czy Twoja pompa ciepła pracuje w odpowiedni sposób, zastanawiasz się, czy rachunki mogłyby być niższe – skontaktuj się z nami mailowo – jerzy.komar@komarpol.pl lub telefonicznie 602-556-536. A jeśli zastanawiasz się dopiero nad montażem pompy ciepła, skorzystaj z naszego konfiguratora, by mieć pewność, że w przyszłości Twoja pompa ciepła pracować będzie dla Ciebie w sposób możliwe optymalny i oszczędny!