Przejdź do treści

Komarpol

Wymiana kotła w Bielsku-Białej? Skorzystaj… z dwóch programów jednocześnie!

Do 19 maja br. mieszkańcy Bielska-Białej mają czas, by złożyć wniosek w ramach miejskiego programu związanego z dofinansowaniem do wymiany źródła ogrzewania, w którym uzyskać można wsparcie nawet na poziomie 22 tysięcy złotych. Gdy dodamy do tego możliwość równoczesnego wsparcia np. z Programu Czyste Powietrze, okazuje się, że inwestycja w piec gazowy, elektryczny lub pompę ciepła jest przedsięwzięciem bardzo opłacalnym!

Dofinansowanie do wymiany pieca – Bielsko-Biała

W stolicy Podbeskidzia do 19 maja br. trwał będzie nabór w ramach programu – „Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej”. – Jeśli wcześniej zgłaszaliście się Państwo do miejskiego programu, warto sprawdzić czy jesteście na tej liście. Równocześnie urzędnicy powinni poinformować o tym fakcie – tłumaczy Jerzy Komar, szef Centrum Technik Grzewczych Komarpol. W Bielsku-Białej w ramach programu właściciele domów jednorodzinnych ogrzewający go obecnie za pomocą węgla lub innego paliwa stałego (np. ekogroszku, pelletu), mogą zdecydować się na modernizację i zamontowania pieca gazowego, pieca elektrycznego, pompy ciepła lub dołączenia do systemu ogrzewania sieciowego w mieście.

Wsparcie na kotłownię nawet 22 tysiące złotych! Ale…

Co warte podkreślenia, przewidziano spore kwoty związane z dofinansowaniem modernizacji kotłowni. Uzyskać można wsparcie nawet na poziomie 22 tysięcy złotych! Szczegółowo określają je  na podstawie złożonego wniosku urzędnicy. Musimy jednak pamiętać, że skorzystać z niego mogą właściciele domów, które są obecnie ocieplone (oddane do użytku po 2008 roku lub starsze w których wykonano termomodernizację) lub zostaną ocieplone przed wykonaniem modernizacji w ramach tego projektu. – Jeśli jesteśmy np. w trakcie ocieplania budynku lub zaczynamy niebawem prace, możemy zgłosić się do projektu. Równocześnie na termomodernizację możemy otrzymać dofinansowanie np. z Programu Czyste Powietrze – obrazuje Jerzy Komar.

Czy można łączyć dotacje z Programu Czyste Powietrze i programu miejskiego?

Wspomniana termomodernizacja może zostać wykonana, ale jeśli ktoś spełnia już teraz te warunki, wciąż może skorzystać z Programu Czyste Powietrze. Tyle tylko, że w odniesieniu do nowego źródła ogrzewania. Co to oznacza? – Zgodnie z przepisami możemy skorzystać zarówno z programu miejskiego, jak i Czystego Powietrza. Mówiąc wprost, otrzymamy wsparcie finansowe z dwóch źródeł, co sprawi, że inwestycja np. w pompę ciepła stanie się bardzo atrakcyjna finansowo. Dostaniemy dotację na pompę z programu miejskiego i programu Czyste Powietrze – mówi właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. Wybierając markową i dobrej jakości pompę ciepła – np. powietrze-woda z ogrzewaniem oraz ogrzewaniem wody użytkowej o wartości 35-40 tysięcy złotych, możemy uzyskać nawet 60% wsparcia!

Dofinansowanie na kotły a odliczenie od podatku – zyskaj!

A to nie koniec dobrych wieści dla osób, które zdecydują się skorzystać z tej możliwości. Modernizacja kotłowi zgodnie z przepisami, podobnie jak termomodernizacja, zaliczana jest do tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Rozliczając więc w roku następnym swoje dochody w formularzu PIT-37, właściciel budynku pozostałą kwotę wydatkowaną ze środków własnych na inwestycję odlicza od osiągniętego dochodu. Szczegółowo określa to rzecz jasna rządowe rozporządzenie. Ile więc możemy zyskać łącznie? – Mogą to być różne kwoty. Musimy pamiętać, że wszystko zależy od dochodów inwestora, czyli osoby będącej właścicielem budynku, wybranego urządzenia czy innych usług związanych np. z dostosowaniem budynku do instalacji pompy ciepła lub kotła gazowego – tłumaczy Jerzy Komar.

Kocioł gazowy czy pompa ciepła – co wybrać?

Na jakie urządzenie powinniśmy się więc zdecydować, by było opłacalnie? – I znów musimy powiedzieć uczciwie – to zależy. Ocena bilansu energetycznego budynku, zapotrzebowania na energię czy ciepłą wodę jest w tym momencie kluczowa. Ocieplenie, izolacja – to kolejne czynniki. Dla naszych klientów wykonujemy taką analizę oceniając budynek na miejscu. Przyjeżdżamy więc do klienta i bezpośrednio weryfikujemy poszczególne czynniki, być zarekomendować rodzaj urządzenia czy jego moc. Bierzemy pod uwagę zarówno przepisy, środowisko, jak i czynniki ekonomiczne i możliwości finansowe klienta – tłumaczy Jerzy Komar. Jeśli zastanawiacie się nad pompą ciepła, skorzystać można ze specjalnego konfiguratora pomp przygotowanego przez CTP Komarpol -> KONFIGURATOR POMP CIEPŁA. Wypełniając prostą ankietę uzyskać można odpowiedź, jaka pompa ciepła będzie optymalnym rozwiązaniem dla naszego domu lub mieszkania.

Chcesz sprawdzić swój dom? Ocenić bilans energetyczny? Zanim wydasz pieniądze, sprawdź, jak nie przepłacić i odezwij się do nas!

Skontaktuj się TERAZ:
tel.: 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Artykuł przygotowany został 30 kwietnia 2021 r. Podane w nim kwoty oraz dane procentowe mogły ulec zmianie w terminie późniejszym w zależności od zmian wprowadzanych we wspomnianych programach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button